Sidhuvud

Strukturbloggen


Föregående artikel

Nästa artikel

12 feb.

Vad är dina dagliga beteenden som ger resultat?


Datum: 2026-02-12 09:52
En snöboll rullar nerför en snötäckt backe under en klarblå himmel.

Det finns ett antal uppgifter som är cen­trala för att du ska lyckas i ditt arbete. Gör du dem regel­bun­det, med den frekvens som är rätt, når du lättare de mål du satt.


För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:


På ditt initiativ

Mån­ga av uppgifter­na är sådant du med fördel gör var­je dag, hela veck­an, var­je vec­ka, året om. Men en del av dessa blir inte gjor­da automa­tiskt, utan kräver en med­veten inten­tion från dig. De kan vara uppgifter som:

  • är nya och något du inte brukat göra hittills
  • ingen ber dig uttryck­li­gen om att göra
  • inte star­tar med en yttre trig­ger, som att det kom­mer ett mejl eller du har ett möte
  • är något svåra, lite krång­li­ga eller inte rik­tigt lig­ger för dig

Fyra for­mer av struktur

Om du sät­ter en struk­tur för dem får du dem ändå gjor­da. Du kan till exempel:

  • läg­ga in dem som steg i din mor­gonrutin som du har en check­lista för att föl­ja var­je mor­gon, i en återkom­mande kalen­der­bokn­ing eller i en särskild lista
  • ha dem som återkom­mande uppgifter att boc­ka av i din att göra-listapp
  • göra dem till vanor att erövra i en vaneetab­ler­ingsapp
  • definiera dem som förutbestäm­da sätt att agera när något givet hän­der (till exem­pel som min när jag sit­ter på ett flyg och inte län­gre har inter­ne­tanslut­ning skriv­er jag veckobrev”)

Gör så här

Idag, ta en fun­der­are på vad du har för dagli­ga beteen­den för att nå dina mål. Frå­ga dig:

  1. Vad är det för uppgifter du har kom­mit fram till är de rät­ta att göra var­je dag?
  2. Blir de gjor­da med lät­thet redan nu eller behöver du ska­pa en struk­tur för någon eller några av dem?
  3. Finns det något du skulle vil­ja att du fick gjort var­je dag, men det tycks inte bara bli så” hittills?
  4. I så fall, lägg till ett moment i din mor­gonrutin, ska­pa en dagli­gen återkom­mande uppgift i din att göra-lista, lägg in den nya vanan i den vaneetab­ler­ingsapp du fal­lit för eller for­mulera en med­veten inten­tion att när något visst hän­der göra det du ännu inte lyck­ats göra ofta nog hittills.
  5. Om det efter ett tag bör­jar kän­nas ande­fat­tigt och rob­o­tar­tat att göra de rät­ta uppgifter­na på kom­man­do från dig själv var­je dag, se om du kan få dem gjor­da av någon annan — en under­ställd kol­le­ga du delegerar till, en extern utförare eller en automa­tis­er­ad AI-agent.

Mer tid till att göra istäl­let för att plan­era vad du ska göra

Om du ska­par en struk­tur för de dagli­ga beteen­den och uppgifter som du ser skulle ge resul­tat för dig kom­mer du lättare att åstad­kom­ma det du vill.

Om du bara sät­ter mål och sedan, var­je dag, ska fun­dera på vad som är rätt att göra för att ta dig när­mare målen blir det lätt hat­tigt och sva­jigt. När du däre­mot definier­ar nyck­e­lak­tiviteter att göra var­je dag och sät­ter struk­turen som gör det lätt för dig att utföra dem kom­mer effek­ten med min­dre ansträngn­ing. Då läg­ger du mer tid på att göra istäl­let för på att kän­na efter och plan­era innan du gör. Det gör skillnad.

Hur gör du?

Vad har du anam­mat för dagligt beteende som gjort pos­i­tiv skill­nad för dig? Skriv till mig och berät­ta! Jag vill ha fler tips på sådant jag kan använ­da själv och dela med mig av till andra!

(Letar du mer struk­tur­tips? Kika in inlägget: Låt struk­tur vara en vane­sak!)


Du kan få mer!

En man styr sin smart watch med höger pekfinger, mot bakgrund av blå denimskjorta.

Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.

Ge mig fler strukturtips!