Få med allt från början - slipp fem örfilar
Datum: 2026-06-09 08:02
Jag ska erkänna att jag är bekväm av mig.
Jag är så bekväm av mig att jag låter rullgardinen på kontoret vara neddragen hela tiden, för ibland skiner solen ute och då lyser den mig rakt i ögonen och jag orkar inte dra ner och upp rullgardinen hela tiden.
Jag är så bekväm av mig att jag äter samma sak till frukost som till kvällsmat varje dag, för då slipper jag fundera och välja.
Jag är så bekväm av mig att jag alltid har två färdigpackade necessärer hemma — en för när jag ska checka in bagaget när jag reser och en för när jag inte ska göra det.
För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:
Och, jag är faktiskt så bekväm av mig att jag på jobbet kan frestas att hoppa över att ta fram och fylla i uppgifter som jag själv inte behöver, men som någon annan längre fram i kedjan är beroende av. För när det är så mycket att göra kan det kännas omständigt att göra det där extra, trots att jag vet att det skulle vara bra för någon annan.
En bekvämlighet som kostar på
Om du, handen på hjärtat, känner igen dig i det har du säkert också märkt att det kostar. Först känns det befriande och skönt att snabbt komma vidare, men rätt som det är kommer det en rekyl. Som en örfil får du smaka på en negativ konsekvens av det beslut du fattade av bekvämlighet. Tja, inte bara en, utan det kan mycket väl få flera negativa konsekvenser.
Fem förfärliga
Jag räknar lätt till fem slags örfilar du (och jag) kan råka ut för:
- Klatsch! nr 1: En kollega senare i processen avbryter dig i det du nu vill fokusera på och ber om uppgifterna du hoppade över förut. Du blir avbruten!
- Klatsch! nr 2: När du ska ta fram uppgifterna i efterhand tar det mycket längre tid än när du hade ärendet framför dig. Den extra tiden hade du hellre lagt på annat!
- Klatsch! nr 3: Dina kollegor blir sura för att du inte verkar bry dig om vad som är viktigt för dem, så de är inte lika villiga att hjälpa dig med andra saker senare.
- Klatsch! nr 4: Dina kunder tycker att du är omständig att ha att göra med, så de blir mindre nöjda och väljer hellre en annan leverantör i fortsättningen.
- Klatsch! nr 5: Du får inte släppa sånt du gjort och ta dig vidare, för du blir dragen tillbaka till gamla ärenden ideligen. Du känner dig som Sisyfos vars sten aldrig riktigt når toppen och blir kvar där!
Kan du komma på fler ”örfilar” vi kan få när vi låter lättjan ta över på detta sätt?
Såklart är detta något både du och jag vill undvika. Låt oss därför göra det lättare för oss att få med allt från början.
Gör så här
Här är fem saker du kan göra:
- Om uppgiften är återkommande och du har en digital att göra-lista, lägg in alla moment som ska göras som egna steg i uppgiften. I många listappar, till exempel i Microsoft To-Do, kan du skapa delsteg eller en checklista som själva uppgiften består av. Där kan du också länka till de ställen där informationen du tycker är omständig att ta fram finns, så att du hittar den lätt. När du utför uppgiften bockar du av steg för steg och ser till att allt kommer med från början.
- Om uppgiften inte är regelbundet återkommande kan du göra en egen ”lös” checklista som du tar fram varje gång du ska utföra den. Jag har mängder av sådana som enkla textdokument.
- Skapa en uppmaning till dig själv att ta fram och fylla i den när informationen du lätt hoppar över varje gång du utför en viss uppgift. Skriv uppmaningen där du lätt ser den i rätt stund. Är det på en lapp du ser när du lyfter blicken? Är det som en ledtext i den mall du utgår ifrån?
- Om du kan påverka utformningen av verktyget ni använder, gör rutorna du lätt hoppar över obligatoriska att fylla i för att ens komma vidare med ditt.
- Fundera på varför det känns omständigt att ta fram den där informationen du ska skicka vidare till nästa led. Hur kan du minska ansträngningen att ta fram den? Kan den vara lättare för någon ännu tidigare i kedjan att dela med sig av till dig så att du kan be om den uppströms?
Bättre flöde i verksamheten
Om du gör det lättare för dig att ta fram och fylla i sådana uppgifter som du frestas att hoppa över, undviker du att råka ut för flera negativa konsekvenser samtidigt som du bejakar din förkärlek för bekvämlighet. Dessutom, såklart, gynnar det verksamheten du arbetar i så att processerna flyter bättre och samarbetet blir smidigare. Vad är inte det värt, säg?
Hur gör du?
Har du något eget knep för att göra det lätt att få med allt från början? Skriv till mig och berätta. Jag är tacksam för ditt tips. Bekväm som jag är vill jag göra tillvaron ännu lättare!
(Känner du att det är dags att skapa rutiner för de där irriterande småsaker du skjuter upp? Kika också på mina tips på hur du kan avverka småsakerna på en förmiddag!)
Vill du veta mer?
Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.
