Sidhuvud

Strukturbloggen


Föregående artikel

09 juni

Få med allt från början - slipp fem örfilar


Datum: 2026-06-09 08:02
En serieteckningslik illustration visar en hand som slår till med ordet "SLAP!" i stora bokstäver omgivet av starka färger och rörelselinjer.

Jag ska erkän­na att jag är bekväm av mig. 

Jag är så bekväm av mig att jag låter rull­gar­di­nen på kon­toret vara ned­dra­gen hela tiden, för ibland skin­er solen ute och då lyser den mig rakt i ögo­nen och jag orkar inte dra ner och upp rull­gar­di­nen hela tiden. 

Jag är så bekväm av mig att jag äter sam­ma sak till frukost som till kvälls­mat var­je dag, för då slip­per jag fun­dera och välja. 

Jag är så bekväm av mig att jag alltid har två färdig­pack­ade necessär­er hem­ma — en för när jag ska chec­ka in bagaget när jag reser och en för när jag inte ska göra det. 


För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:


Och, jag är fak­tiskt så bekväm av mig att jag på job­bet kan frestas att hop­pa över att ta fram och fyl­la i uppgifter som jag själv inte behöver, men som någon annan län­gre fram i ked­jan är beroende av. För när det är så myck­et att göra kan det kän­nas omständigt att göra det där extra, trots att jag vet att det skulle vara bra för någon annan.

En bekväm­lighet som kostar på

Om du, han­den på hjär­tat, kän­ner igen dig i det har du säk­ert ock­så märkt att det kostar. Först känns det befriande och skönt att snabbt kom­ma vidare, men rätt som det är kom­mer det en rekyl. Som en örfil får du sma­ka på en neg­a­tiv kon­sekvens av det beslut du fat­tade av bekväm­lighet. Tja, inte bara en, utan det kan myck­et väl få flera neg­a­ti­va konsekvenser.

Fem för­färli­ga

Jag räk­nar lätt till fem slags örfi­lar du (och jag) kan råka ut för:

  • Klatsch! nr 1: En kol­le­ga senare i processen avbry­ter dig i det du nu vill fokusera på och ber om uppgifter­na du hop­pade över förut. Du blir avbruten!
  • Klatsch! nr 2: När du ska ta fram uppgifter­na i efter­hand tar det myck­et län­gre tid än när du hade ären­det fram­för dig. Den extra tiden hade du hellre lagt på annat!
  • Klatsch! nr 3: Dina kol­le­gor blir sura för att du inte verkar bry dig om vad som är vik­tigt för dem, så de är inte lika vil­li­ga att hjäl­pa dig med andra sak­er senare.
  • Klatsch! nr 4: Dina kun­der tyck­er att du är omständig att ha att göra med, så de blir min­dre nöj­da och väl­jer hellre en annan lever­an­tör i fortsättningen.
  • Klatsch! nr 5: Du får inte släp­pa sånt du gjort och ta dig vidare, för du blir dra­gen till­ba­ka till gam­la ären­den ideli­gen. Du kän­ner dig som Sisy­fos vars sten aldrig rik­tigt når top­pen och blir kvar där!

Kan du kom­ma på fler örfi­lar” vi kan få när vi låter lät­t­jan ta över på det­ta sätt?

Såk­lart är det­ta något både du och jag vill und­vi­ka. Låt oss där­för göra det lättare för oss att få med allt från början.

Gör så här

Här är fem sak­er du kan göra:

  • Om uppgiften är återkom­mande och du har en dig­i­tal att göra-lista, lägg in alla moment som ska göras som egna steg i uppgiften. I mån­ga listap­par, till exem­pel i Microsoft To-Do, kan du ska­pa del­steg eller en check­lista som själ­va uppgiften består av. Där kan du ock­så län­ka till de ställen där infor­ma­tio­nen du tyck­er är omständig att ta fram finns, så att du hit­tar den lätt. När du utför uppgiften bockar du av steg för steg och ser till att allt kom­mer med från början.
  • Om uppgiften inte är regel­bun­det återkom­mande kan du göra en egen lös” check­lista som du tar fram var­je gång du ska utföra den. Jag har mängder av sådana som enkla textdokument.
  • Ska­pa en upp­man­ing till dig själv att ta fram och fyl­la i den när infor­ma­tio­nen du lätt hop­par över var­je gång du utför en viss uppgift. Skriv upp­manin­gen där du lätt ser den i rätt stund. Är det på en lapp du ser när du lyfter blick­en? Är det som en led­text i den mall du utgår ifrån? 
  • Om du kan påver­ka utformnin­gen av verk­tyget ni använ­der, gör rutor­na du lätt hop­par över oblig­a­toriska att fyl­la i för att ens kom­ma vidare med ditt.
  • Fun­dera på var­för det känns omständigt att ta fram den där infor­ma­tio­nen du ska skic­ka vidare till näs­ta led. Hur kan du min­s­ka ansträngnin­gen att ta fram den? Kan den vara lättare för någon ännu tidi­gare i ked­jan att dela med sig av till dig så att du kan be om den uppströms?

Bät­tre flöde i verksamheten

Om du gör det lättare för dig att ta fram och fyl­la i sådana uppgifter som du frestas att hop­pa över, und­viker du att råka ut för flera neg­a­ti­va kon­sekvenser sam­tidigt som du bejakar din förkär­lek för bekväm­lighet. Dessu­tom, såk­lart, gyn­nar det verk­samheten du arbe­tar i så att processer­na fly­ter bät­tre och samar­betet blir smidi­gare. Vad är inte det värt, säg?

Hur gör du?

Har du något eget knep för att göra det lätt att få med allt från bör­jan? Skriv till mig och berät­ta. Jag är tack­sam för ditt tips. Bekväm som jag är vill jag göra till­varon ännu lättare!

(Kän­ner du att det är dags att ska­pa ruti­n­er för de där irriterande småsak­er du skjuter upp? Kika ock­så på mina tips på hur du kan avver­ka småsak­er­na på en för­mid­dag!)


Vill du veta mer?

Ung man lyssnar på något i hörlurar vid ett fönster med utsikt över havet i motljus

Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.

Ge mig fler strukturtips!