Bee Gees bistår vid hjärt-lungräddning
Datum: 2014-01-31 11:15

Som struktör faller jag pladask när jag hör om smarta knep som förenklar komplicerade situationer.
Jag hörde i ett avsnitt av utmärkta vetenskapspodcasten Radiolab att när man gör bröstkompressioner vid hjärt-lungräddning (HLR) är det viktigt att hålla rätt tempo — varken för långsamt eller för fort. Den optimala takten är 100 – 120 tryck per minut.
Men, hur hittar man rätt tempo i en så stressande och livsavgörande situation som när man försöker rädda någons liv? Jo, en HLR-utbildare som intervjuas i programmet berättar att han kommit på att Bee Gees låt ”Stayin’ Alive” håller knappt 104 BPM (beats per minute), vilket gör det lätt att hålla takten. Nynna låten och du hittar lätt en lämplig takt.
Dessutom, kan man tycka, passar låttiteln osedvanligt bra. Men, med tanke på att Queens ”Another one bites the dust” håller det lika lämpliga tempot 112 BPM, ska vi inte dra för stora växlar på det.
Hör Radiolab-avsnittet här: