Sidhuvud

Strukturbloggen


Föregående artikel

01 dec.

Lägg ut genvägar där du letar av misstag


Datum: 2025-12-01 08:49
En träskylt står vid ett vägskäl i ett frodigt grönt bergslandskap under en färgstark morgonhimmel.

En funk­tion som jag tyck­er bor­de använ­das mer än vad vi tycks göra är gen­vä­gar — till dig­i­ta­la fil­er och doku­ment, allt­så. När det är så myck­et dig­i­talt mate­r­i­al vi rör oss med om dagar­na är det svårt att ska­pa god struk­tur för hur vi lagrar dem.

Tänker du inte hela tiden som du tänk­te när du bestämde dig för hur struk­turen ska se ut, är det lätt hänt att du letar på fel ställe. Visst hade det då var­it fint om där fanns en gen­väg till det som i själ­va ver­ket är rätt ställe? Då skulle du slip­pa spilla tid på letande och istäl­let kun­na ägna dig mer åt görande.


För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:


Flera namn för sam­ma sak

Funk­tio­nen som innebär att du läg­ger en gen­väg till en fil har för­mod­li­gen fun­nits lika länge som oper­a­tivsys­te­men vi använ­der och den het­er oli­ka på oli­ka plattformar:

  • I Utforskaren i Win­dows het­er den gen­väg”
  • I Find­er i Mac OS het­er den alias”
  • I OneDrive benämns den länk” eller link”
  • I Google Dri­ve är nam­net gen­väg”

Gör så här

Idag, så fort du märk­er att du letar efter en dig­i­tal fil eller ett dig­i­talt doku­ment på vad som senare vis­ar sig var fel ställe, överväg att läg­ga en gen­väg till det rät­ta stäl­let där.

Du kan använ­da sam­ma benämn­ing som på filen du sök­er eller genom nam­net ge dig en vän­lig och hjälp­sam upp­man­ing att leta på rätt ställe istäl­let, till exem­pel Om du letar efter rap­porten här, klic­ka på mig istäl­let, så vis­ar jag dig rätt.url”.

Min­dre tid till spillo

Om du plac­er­ar ut gen­vä­gar där du behöver dem mest kom­mer du att fort­are hit­ta det du sök­er. Du slip­per spilla tid på att leta och kan istäl­let nyt­t­ja tiden till något mer pro­duk­tivt. Visst — risken med att läg­ga ut ytterli­gare objekt i map­par och andra lagringsställen är att det blir rörigt där fort­are, men jag är allde­les säk­er på att du kom­mer att använ­da det­ta knep med måt­ta, så att det hjälper istäl­let för stjälper.

Hur gör du?

Har du använt dessa gen­vä­gar på något kreativt sätt som du är rik­tigt nöjd med? Skriv gär­na och berätta!

(På tal om att hit­ta bland dina dig­i­ta­la fil­er. Har du en struk­tur för dina map­par? Så ser du om din mapp­struk­tur är den rät­ta.)


Du kan få mer!

En hand räcker fram ett vitt kuvert mot en turkos bakgrund

Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.

Ge mig fler strukturtips!