Sidhuvud

Strukturbloggen


Föregående artikel

15 sep.

Gör något i förväg varje dag


Datum: 2026-09-15 08:01
En ensam person går längs en torr stig mellan två enorma, uppdelade havsvågor, med texten ”15 min” markerad ovanför avståndet mellan vågorna.

Vill du, som mån­ga andra, ha god fram­förhåll­ning i ditt arbete? Det vill jag ock­så, för det är ju så myck­et lättare att tän­ka när man inte är stres­sad. Och resul­tat­en i det du gör blir så myck­et bättre.


För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:


Jagan­des job­ba ikapp?

Har du, lik­som jag, försökt att snabbt job­ba ikapp och undan med de bråd­skande uppgifter­na så att du kan ta dig an uppgifter just med god fram­förhåll­ning? Då har du märkt att det är svårt, för bråd­skande uppgifter tycks kom­ma till hela tiden.

Vill du ha god fram­förhåll­ning behöver du ge dig det ock­så innan alla bråd­skande uppgifter är klara.

En kvart om dagen

Sedan en tid till­ba­ka har jag tag­it för vana att var­je dag väl­ja en uppgift som inte måste vara klar för­rän om ett bra tag — trots att jag har uppgifter som är bråd­skande. Det kan tyckas vara en fel­pri­or­i­ter­ing, men efter­som jag arbe­tar med den max 15 minut­er inkräk­tar den inte näm­n­värt myck­et på högre pri­or­it­er­ade uppgifter.

Mer och mer tid till skänks

Det har visat sig vara värde­fullt för mig. Jag får arbe­ta med något som inte måste vara klart imor­gon, så jag kan tillå­ta mig att inte bli helt klar eller göra det per­fekt, för jag har tid att återkom­ma till det län­gre fram. Men arbete blir ändå gjort som jag har till­go­do senare.

Till­t­aget ska­par en god spi­ral. När jag kom­mer till senare” är visst jobb redan gjort, vilket gör att det går fort­are att bli klar med dessa framti­da uppgifter, vilket ger mig mer tid att väl­ja nya uppgifter med god fram­förhåll­ning, och så vidare.

Jag rek­om­mender­ar dig att tes­ta det­ta, ock­så du.

Gör så här

  1. Bestäm dig för att var­je dag väl­ja en uppgift med god fram­förhåll­ning och arbe­ta med den i 15 minuter.
  2. Lägg in det­ta som ett steg i din mor­gonrutin eller ska­pa en återkom­mande att göra-uppgift i din att göra-lista som förnyas var­je dag, som Särimner.
  3. När det är dags, skum­ma framåt i din att göra-lista och välj en uppgift som har ett för­fal­lo­da­tum långt fram i tiden. Hit­tar du ingen lämplig, välj en av de där datum­lösa uppgifter­na som du aldrig tycks få tid till.
  4. Sätt en timer på 15 minut­er och sätt igång att arbe­ta med uppgiften.
  5. När tiden är ute, släpp uppgiften. Boc­ka av den om den är klar eller for­mulera om den om arbete återstår.
  6. Återgå sedan till att pri­or­it­era bland dina uppgifter på sed­van­ligt sätt.

Lät­tnad redan idag

Om du bör­jar arbe­ta med god fram­förhåll­ning innan du är färdig med allt bråd­skande kom­mer du redan nu få uppl­e­va hur skönt det är att vara ute i god tid — om än inte med allt så med något.

Du gör dig själv en tjänst som känns som en gåva när du upp­täck­er att visst jobb redan är gjort, av dig, tidi­gare, med god framförhållning.

Hur gör du?

Har du något helt annat knep för att få god fram­förhåll­ning? Skriv till mig och berät­ta, för jag är nyfiken på att höra.

(Ett annat tips är ock­så att spar­ka igång dagen med ett par snab­ba uppgifter och få mer gjort!)


Det finns mer att hämta!

Två händer håller en mobiltelefon. Ovanför telefonen svävar en mejlikon och en bricka med siffran ett.

Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.

Ge mig fler strukturtips!