Få en lugnare nästa ledighet
Datum: 2025-08-18 08:45

Hur har du haft det under ledigheten? Och, hur var de sista dagarna innan den?
För många jag möter går det väldigt fort på slutet, när de strax ska vara lediga. Det är så mycket som ska vara klart och de sliter och stressar för att hinna. Det blir ”så där”. De hann, men de pressade sig så hårt att de kände sig som en urvriden trasa när det är över.
För dig som lyssnar hellre än läser, finns det här blogginlägget också som ett avsnitt av strukturpodden Klart!:
Helt ledig under ledigheten?
Under ledigheten kämpar de sedan med att känna sig helt lediga. Det var något som inte hanns med och något annat blev inte gjort på den höga nivå de hade tänkt sig. Tankarna på det gnager och det tar alltför många dagar att komma ner i varv.
Om de bara hade börjat avsluta tidigare. Om de bara hade kommit ihåg att göra allt som egentligen behövde vara klart, före sista dagen.
Känns detta igen åtminstone något, kan du idag öka chanserna att din nästa ledighet blir mer som du vill ha den.
Gör så här
Fundera en sväng på hur det var att jobba de sista dagarna innan ledigheten och hur det kändes under den. Vad skulle du kunna förfina i din ”snart ska jag vara ledig”-rutin till nästa gång?
- Blocka mer kalendertid de sista dagarna för egentid så att du får mer utrymme att själv avrunda säsongen, och/eller
- Boka redan nu in ett avstämningsmöte med dina närmaste kollegor där ni går igenom vad som måste vara klart innan du eller de eller ni allihop går på ledighet, och/eller
- Skapa en att göra-uppgift i din att göra-lista där du uppmanar dig att välja ut de uppgifter du behöver slutföra innan ledigheten och påminn dig om att sätta en #-tag, etikett eller kategori på dem så att du lätt hittar din ”vad jag behöver göra för att få en njutbar ledighet”-lista. Sätt ett slutdatum på ”skriv listan”-uppgiften som ligger någon eller ett par veckor före ledighetens inträdande. Och/eller,
- Förbered något ytterligare du nu kom på som ökar chansen att du får ett mer behagligt säsongsavslut.
Mer som du behagar
Om du redan nu, när du har den här ledigheten i färskt minne, förbereder det du idag önskar att du hade gjort inför den, kommer du att öka chanserna att din nästa ledighet blir mer som du vill ha den. Underförstått utvärderar du din ”gå på ledighet”-process, drar slutsatser och förbättrar den ett snäpp så att din framtida tillvaro blir ett uns mindre stressad och ett uns mer präglad av god struktur.
Hur gör du?
Hur gjorde du inför den här ledigheten för att dels avsluta i lagom tempo, dels gå ner i varv fort när du väl var ledig? Skriv gärna till mig och dela med dig.
(Så hur kommer man igång effektivt även efter semestern? Kolla gärna in mina tips för att vaska fram och skölja bort för att se till att inget faller mellan stolarna!)
Du kan få mer!
Om du vill ha fler tips om struktur på jobbet finns det flera sätt att få det av mig - i poddar, videor, böcker, föreläsningar och annat.